Jubileusz w NZOZ Medox

W październiku świętowaliśmy piątą rocznicę trzeźwości jednego z naszych pacjentów. Było to dla nas wszystkich spore przeżycie ponieważ przez cały ten okres mieliśmy bliski kontakt z tą osobą. Było spotkanie pacjentów, absolwentów, personelu, dużo radości, wzruszeń i smaczny tort.

Gratulujemy udanego życia!      pięć lat trzeźwości

W naszej ofercie leczenia uzależnień skupiamy się na stacjonarnej formie pomocy. Prowadzimy również Poradnię Terapii Uzależnień, gdzie pacjenci otrzymują pomoc w trybie ambulatoryjnym, jednak możliwości mamy ograniczone.  Przez kilka lat działalności udało nam się stworzyć zgrany zespół specjalistów: lekarzy, psychiatrów, psychologów, terapeutów. Jednak potencjał ten nie pozwala na objęcie opieką wszystkich osób zgłaszających się z prośbą o leczenie, dlatego część pacjentów jest kierowana do naszych sprawdzonych partnerów, placówek prowadzących terapię w formie ambulatoryjnej.

Osobiście prowadzimy dwie grupy terapeutyczne lub wsparcia, pierwszą w Nowym Modlinie, drugą w Warszawie.

Wspomniany jubileusz skłonił nas do refleksji nad problemem skuteczności leczenia. Zawsze staliśmy na stanowisku, że w pierwszej kolejności oceniamy nasze starania. W przypadkach niepowodzeń analizujemy wykonane procedury, uzupełniamy diagnostykę, wprowadzamy nowe formy pomocy.

Jednak po latach doświadczeń dochodzimy do wniosków, że najważniejszym czynnikiem rokowniczym są pewne cechy osobowości pacjenta. Występowanie zaburzeń w tej strefie znacznie obniża skuteczność terapii. Czynniki środowiskowe, reakcje na różnego typu utraty, tzw. „stres” tak często podnoszony przez część pacjentów jako czynnik nawrotu uważamy za problem wtórny. Oczywiście, osoby z „trudnym rokowaniem” nie są bezbronne, potrzebują one rozszerzonego programu terapeutycznego. Obok „leczenia odwykowego” muszą otrzymać pomoc stricte psychologiczną.

„Przyjacielu” życzymy kolejnych lat udanego życia.