Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

W Europie 12 mln zażywających kokainę ryzykuje życiem

Ponad 3 procent nagłych zgonów w Europie związanych jest z zażywaniem kokainy. Do wielu z nich dochodzi pod wpływem śmiertelnej mieszanki tego narkotyku, alkoholu i papierosów - podali naukowcy. Ostrzegli, że 12 mln Europejczyków zażywających kokainę ryzykuje życiem. Rezultaty badań nad przyczynami nagłych zgonów wykazują, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczne, rekreacyjne zażywanie kokainy. "Nawet niewielkie dawki mogą mieć katastrofalne konsekwencje, włącznie z nagłym zgonem" - przestrzegł szef działu patologii w Instytucie Medycyny Sądowej w Sewilli Joaquin Lucena.
Lucena i kierowany przez niego zespół badali nagłe zgony w południowo-zachodniej Hiszpanii w latach 2003-2006. Okazało się, że 3,1 procent z nich było związanych z zażywaniem kokainy, które prowadzi do powikłań sercowo-naczyniowych, uszkadza mięsień sercowy i może spowodować nagłe zatrzymanie krążenia.
Ofiarami nagłej śmierci po zażyciu kokainy byli mężczyźni w wieku 21-45 lat. 81 procent z nich również paliło, a 76 procent piło alkohol. Samo w sobie i palenie, i spożywanie alkoholu również wiążą się z chorobami serca.
"Zażywanie kokainy oraz palenie tytoniu i picie alkoholu można uznać za śmiertelny koktajl, który prowadzi do przedwczesnej choroby serca" - pisze Lucena w artykule opublikowanym w medycznym piśmie "European Heart Journal".
Hiszpański naukowiec uważa, że wyniki jego badań można bezpiecznie rozszerzyć na pozostałą część Europy. Według niego "zażywanie kokainy staje się w Europie coraz ważniejszym problemem zdrowia publicznego. Możemy monitorować to, przeprowadzając szczegółowe autopsje wszędzie tam, gdzie dojdzie do nagłego zgonu".
Eksperci z hiszpańskiego Instytutu oceniają, że kokainę zażywa około 12 mln Europejczyków - około 3,7 procent całej dorosłej ludności w wieku 15-64 lata.
Ponad 5 procent dorosłych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech mówi, że przynajmniej raz w życiu zażyło kokainę; najczęściej zażywają ją ludzie młodzi, w wieku 15-34 lata.
Naukowcy pracują nad szczepionkami i lekami, które pomogłyby w rzuceniu nałogu, ale prace te są nadal na etapie początkowym. KLM

PAP - Nauka w Polsce

Kontakt

NZOZ MEDOX
Nowy Modlin 43
05-180 Pomiechówek

tel.    22  785 58 62
fax.   22  785 58 62
kom.  781 66 50 50

info@medox.org.pl

Organ rejestrowy Wojewoda mazowiecki W-14

Nr księgi 000000022338

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDOX - świadczymy usługi:  Stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne - inne niż szpitalne

Ambulatorium NZOZ Medox - świadczymy usługi: Ambulatoryjne świadczenie zdrowotne

Zapytaj specjalistę

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.