Nowy Modlin 43
05-180 Pomiechówek

Alkoholizm a ostre i przewlekłe zapalenie trzustki

Aż 30–40% przypadków ostrego zapalenia trzustki (OZT) i 65–95% przewlekłego zapalenia trzustki (PZT) jest konsekwencją nadużywania alkoholu.

W wyniku tych zmian może dojść do wstrząsu lub rozwoju niewydolności wielu narządów. Śmiertelność w przebiegu ostrego zapalenia trzustki jest bardzo wysoka. Podstawowe objawy ostrego zapalenia trzustki to:

Przewlekłe zapalenie trzustki to choroba prowadząca do zastąpienia znacznej części jej miąższu przez tkankę łączną włóknistą, powodując postępującą w miarę nawrotów choroby niewydolność wewnątrz- i zewnątrz- wydzielniczą narządu. W zapaleniu przewlekłym występuje również silny ból o charakterze nawracającym, który pojawia się zwykle w związku ze spożyciem alkoholu, z posiłkiem lub błędem dietetycznym. Najczęstszym następstwem przewlekłego uszkodzenia zapalnego trzustki są niedobory produkowanych przez nią enzymów trawiennych, prowadzące przede wszystkim do zaburzeń trawienia tłuszczów z występowaniem biegunek tłuszczowych i postępującej utraty masy ciała. Kolejnym efektem stanów zapalnych trzustki jest stopniowy rozwój cukrzycy oraz osteoporozy spowodowanej niedoborem witaminy D. Szkodliwe spożywanie alkoholu oraz przewlekłe zapalenie trzustki wiążą się dodatkowo ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka trzustki.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki wiąże się z hospitalizacją chorego, najczęściej w oddziałach intensywnej opieki medycznej, oddziałach chorób wewnętrznych, oddziałach chirurgii ogólnej,  nierzadko łączące się z interwencjami chirurgicznymi. Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki polega na całkowitym zakazie picia alkoholu i zaprzestaniu palenia tytoniu, diecie trzustkowej, okresowemu zwalczaniu bólu, substytucji enzymami trzustkowymi, leczeniu niewydolności wewnątrzwydzielniczej – cukrzycy doustnymi lekami hipoglikemicznymi ( lek z wyboru metformina) lub w razie nieskuteczności stosuje się insulinoterapię.

Aktualności

Lekarz sądowy Warszawa

Lekarz Sądowy Od 20.04.2024 r. lek. med. Waldemar Rudnicki i

Czytaj więcej >>

Badania kierowców Warszawa

Badania kierowców Warszawa Mam uprawnienia do badania kandydatów na kierowców

Czytaj więcej >>