W Klinice Medox oferujemy głównie diagnozowanie i leczenie schorzeń związanych z Ośrodkowym Układem Nerwowym. To jedyny ośrodek w Polsce założony i prowadzony przez lekarzy psychiatrę i internistę, narzuca to medyczny standard pomocy pacjentom. Nasze holistyczne standardy terapii obejmują leczenie pacjentów nie schorzeń. Oznacza to, że staramy się objąć opieką medyczną pacjenta ze wszelkimi jego problemami medycznymi, psychologicznymi, społecznymi.
O wyborze głównych metod terapii decyduje diagnoza, na jej podstawie ustalamy indywidualny plan leczenia. Staramy się łączyć uznane za skuteczne metody terapii biologicznej i wsparcie psychospołeczne. Jako podstawowe metody leczenia wykorzystujemy:
Jest podstawą w terapii endogennych zaburzeń nastroju, depresji nawracających, depresji dwubiegunowej i niektórych innych postaci, zaburzeń psychotycznych, niektórych form zaburzeń funkcji poznawczych, zaburzeń lękowych, zaburzeń rytmów dobowych w tym snu. Od ponad dwudziestu lat stosujemy standardy farmakologicznego leczenia uzależnień, w tym choroby alkoholowej, zależności opiatowej i innych zależności. leczenie farmakologiczne jest również podstawą terapii niektórych powikłań uzależnień i schorzeń towarzyszących.
Opracowaliśmy własny program leczenia uzależnień, którego realizację proponujemy w okresie 28 dni, pod opieką lekarzy, psychologów, specjalistów terapii uzależnień.
Program terapii uzależnień w NZOZ Medox realizowany jest w ciągu 4 tygodniowego stacjonarnego pobytu. W pierwszej kolejności pacjent poddany jest diagnozie uzależnienia, która przeprowadzana jest przez lekarza psychiatrę i certyfikowanego specjalistę psychoterapii uzależnień, po której zapoznaje się z regulaminem i programem terapeutycznym.
Pacjenci uczestniczą w zajęciach terapii grupowej oraz w indywidualnych sesjach terapeutycznych.
Terapia grupowa realizowana jest w małych grupach liczących do 8-10 osób. Praca grupowa ma pomóc pacjentowi w zidentyfikowaniu i utożsamieniu się z problemem uzależnienia. Jednocześnie niewielka grupa sprzyja by powstał klimat zaufania i wzajemnej życzliwości, który pomaga pacjentom w otwartości i autentyczności.
Przez cały okres pobytu w Ośrodku pacjent korzysta również z sesji indywidualnych. Początek pracy stanowi diagnoza oraz zebranie wywiadu, który ma pomóc w zrozumieniu aktualnej sytuacji pacjenta. Następnie praca skupia się na budowaniu motywacji pacjenta do kontynuowania leczenia i zachowywania abstynencji.
Ważnym elementem prowadzenia terapii w naszym Ośrodku jest integracja różnych nurtów psychoterapeutycznych. Przewodnim nurtem jest psychoterapia poznawczo – behawioralna, która według licznych badań cieszy się największą skutecznością mierzoną długością utrzymywanej abstynencji. Główne techniki, które wykorzystuje się w pracy terapeutycznej to psychoedukacja oraz techniki takie jak modelowanie, planowanie, praca nad zniekształceniami poznawczymi, prowadzenie dziennika głodu substancji psychoaktywnej i dziennika emocji, bilans zysków i strat wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych.
Za ważny czynnik leczący uważamy zmianę dotychczasowego destrukcyjnego sposobu myślenia oraz naukę nowych umiejętności społecznych, które mają wzmocnić zasoby pacjenta, by ostatecznie pomóc mu w utrzymywaniu abstynencji
Nurt poznawczo – behawioralny łączymy z ideami i doświadczeniem Programu AA, z psychoterapią humanistyczną – egzystencjalną czy z podejściem psychodynamicznym. Pacjenci oprócz edukacji mogą korzystać z pracy doświadczeniowej pracując z kartami terapeutycznymi albo wykorzystując arteterapię.
Program wzbogacamy o treningi relaksacyjne, które pomagają radzić sobie ze stresem oraz redukują napięcie. W zależności od pory roku i pogody proponujemy również wycieczki czy spływy kajakowe. Sposoby te mają na celu pokazanie pacjentom nowych sposobów spędzania wolnego czasu oraz poprawić poziom jakości życia zarówno w wymiarze psychicznym jak i fizycznym.
Pierwszy tydzień
1. Autodiagnoza: czy jestem uzależniony?
2.Uzależnienie jako choroba
3. Fazy uzależnienia od substancji psychoaktywnych
4. Uczucia – wróg czy przyjaciel. Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć
5. Radzenie sobie z uczuciem złości
6. Mechanizm nałogowego regulowania uczuć
7. Mechanizm iluzji i zaprzeczeń
Drugi tydzień
8. Mechanizm rozdwojonego JA
9. Bezsilność
10. Żal po stracie
11. Upośledzenie kontroli
12. „Moja historia” – praca z kartami terapeutycznymi
13. Art-terapia – kolaże: Jak pokazuję się światu i co ukrywam przed światem
14.Głód substancji psychoaktywnej – dzienniczek głodu oraz sposoby radzenie sobie z głodem.
Trzeci tydzień
15. Wpływ uzależnienia na: życie rodzinne, obszar zawodowy, poczucie własnej wartości, zainteresowania.
16. Zapobieganie nawrotom
17. Rodzina dysfunkcyjna
18. Alko-gogle
19.Fazy zdrowienia
20. Trening asertywności
21. Praca na zasobach
Czwarty tydzień
22. Stres i sposoby radzenia sobie ze stresem
23. Relaksacja
24. Zalecenia terapeutyczne dla osób uzależnionych
25. Wyzwalacze
26. Programy wspierające zdrowienie: HALT, 24 godziny
27. Mapa świata
28. Formy leczenia, grupy wsparcia
Zajęcia dodatkowe
W ramach programu terapeutycznego odbywają się: seminaria z lekarzem psychiatrą, lekarzem internistą, pacjenci zdobywają wiedzę na temat metod farmakoterapii zależności i leczenia powikłań uzależnień. W ramach OTU pacjenci korzystają z pomocy dietetyka i fizjoterapeuty. Dodatkowo urozmaicamy program o psychozabawy, pokazy filmów terapeutycznych.
Osoby doświadczające epizodu depresji lub zaburzeń psychotycznych i/lub osoby z tzw. podwójna diagnoza otrzymują pomoc doświadczonego psychologa.
Każdy pacjent, który opuszcza naszą klinikę otrzymuje jasne zalecenia dotyczące dalszego leczenia. Ma także prawo do kontaktu z naszymi specjalistami. Posiadamy również placówkę ambulatoryjną w Warszawie. Aby zapewnić wysoki poziom diagnostyki i wsparcia, współpracujemy z uznanymi specjalistami z całego kraju. Aby terapia odwykowa była kontynuowana, pomagamy znaleźć ośrodki leczenia uzależnień w pobliżu miejsca zamieszkania pacjenta.
Pacjenci ze szczególnymi powikłaniami uzależnień i/lub schorzeniami towarzyszącymi otrzymują dietę dostosowaną do potrzeb. jest to szczególnie ważne dla osób z polineuropatią, cukrzycą, schorzeniami trzustki, zaburzeniami metabolizmu.
Zatrudniamy doświadczonego fizjoterapeutę. Pomaga on w ustaleniu programu rehabilitacji i jego wdrożeniu. Dysponujemy odpowiednio wyposażoną salą do rehabilitacji.
jest pomocna w leczeniu zaburzeń depresyjnych, szczególnie sezonowych. posiadamy atestowaną lampę do fototerapii i odpowiednio przeszkolony personel.
Lekarz Sądowy Od 20.04.2024 r. lek. med. Waldemar Rudnicki i
Badania kierowców Warszawa Mam uprawnienia do badania kandydatów na kierowców
Psycholog i psychoterapeuta, certyfikowany specjalista terapii uzależnień. Kierownik OTU Medox
Katarzyna Luchowska Jestem psycholożką i specjalistką terapii uzależnień. Skończyłam studia
Adam Czechowski – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień Magister pedagogiki resocjalizacyjnej,