Nowy Modlin 43
05-180 Pomiechówek

Vivitrol dopuszczony do leczenia uzależnienia narkotykowego

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na wpuszczenie do obrotu Vivitrolu – aplikowanego domięśniowo środka wspomagającego leczenie pacjentów uzależnionych od narkotyków.
Vivitrol dopuszczony do leczenia uzależnienia narkotykowego.

Jak wynika z oświadczenia FDA, Vivitrol jest preparatem o przedłużonym uwalnianiu naltreksonu, który wstrzykuje się w mięśnie raz w miesiącu. Vivitrol, ampułki, farmakologiczne leczenie alkoholizmu i narkomanii opiatowej
Lek ten działa jako blokada receptorów opioidowych w mózgu, ograniczając działanie morfiny, heroiny i innych opiatów.

Naltrekson otrzymał został dopuszczony do stosowania w leczeniu uzależnienia od alkoholu już w 2006 roku. Vivitrol, który podawany jest przez lekarza, wstrzykuje się przy użyciu specjalnych igieł załączonych do opakowania.
FDA badało bezpieczeństwo stosowania Vivitrolu przez okres sześciu miesięcy. Rezultaty porównano z wynikami badania grupy pacjentów, którym podawano placebo (środek obojętny), będących po całkowitej detoksykacji jak i fizycznie wolnych od uzależnienia narkotykowego.
Jak podało FDA, 36 procent pacjentów leczonych Vivitrolem było w stanie odstawić narkotyki przez pełne sześć miesięcy, w porównaniu do 23 procent z grupy biorącej placebo.
Jak wiele innych leków, Vivitrol ma również skutki uboczne, do których zaliczają się m.in.: nudności, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, wymioty, zmniejszenie apetytu, bóle i skurcze mięśni.

Naltrexon stosujemy od 1996 roku a obecnie dzięki oficjalnej rejestracji w naszej ofercie dostępny jest również Naltrexon w postaci iniekcji czyli Vivitrol, poszerza to naszą ofertę farmakologicznego leczenia uzależnień.

News mówi o dopuszczeniu przez FDA Naltrexonu w formie depot w leczeniu narkomanii opiatowej, należy jednak pamiętać o rejestracji Naltrexonu do leczenia choroby alkoholowej. Od początku działania NZOZ Medox zalecamy naszym pacjentom farmakologiczne leczenie alkoholizmu. W tych wskazaniach stosujemy również Vivitrol. Należy jednak zaznaczyć niską dostępność leku. Koszt terapii lekiem w formie doustnej wynosi poniżej 100 złotych miesięcznie. Natomiast Vivitrol sprowadzany na zasadach importu docelowego(inaczej niedostępny w polskich aptekach) wg ostatnich cenników kosztował ponad 6000 za miesięczną kurację. Ogranicza to jego stosowanie przez osoby mniej zamożne.

Aktualności

Kolejny terapeuta NZOZ Medox uzyskał certyfikat specjalisty terapii uzależnień

Informujemy, że kolejna osoba z naszego zespołu uzyskała certyfikat specjalisty

Czytaj więcej >>