Nowy Modlin 43
05-180 Pomiechówek

Leczenie alkoholizmu w Warszawie

Leczenie alkoholizmu w Warszawie, jak szukać profesjonalnej placówki?

Czy warto a może należy leczyć chorobę alkoholową?

Co zalecają współczesne standardy leczenia zespołu uzależnienia od alkoholu?

Zespół zależności alkoholowej, Choroba alkoholowa, Alkoholizm, Uzależnienie od alkoholu to postępujące, przewlekłe schorzenie. Powoduje szereg groźnych dla zdrowia i życia powikłań, szkód socjalnych, emocjonalnych, ekonomicznych. Schorzenie znane ludzkości od tysięcy lat, mające podłoże w czynnikach biologicznych, głównie genetycznych oraz psychologicznych, socjalnych i środowiskowych.
Leczenie alkoholizmu podobnie jak większości chorób przewlekłych to proces terapeutyczny. Szczególnie ważne jest w nim współdziałanie pacjenta z personelem medycznym, realizacja zaleceń. Ewolucja leczenia alkoholizmu: początkowo dominowały terapie awersyjne, następnie wprowadzano wsparcie psychospołeczne głównie rozumiane jako udział w ruchu samopomocowym Anonimowych Alkoholików. W XX wieku wprowadzono farmakologiczne metody leczenia choroby alkoholowej, dziś dysponujemy już kilkoma lekami o udowodnionej skuteczności w terapii uzależnienia od alkoholu: Naltrexone, Akamprozat, Nalmefen, Disulfiram. Są w toku kolejne badania kliniczne nad wykorzystaniem nowych leków. Współczesne standardy leczenia alkoholizmu zalecają połączenie leczenia farmakologicznego i wsparcia psychospołecznego, które dziś rozumiemy jako stały kontakt z osobą profesjonalnie przygotowaną.

Leczenie alkoholizmu jak zacząć?

  1. Krok – zacznij od diagnozy, umów się z lekarzem psychiatrą, precyzyjna diagnoza umożliwia rozpoznanie lub wykluczenie uzależnienia od alkoholu, określenie stadium zależności, ustalenie optymalnych form leczenia, psychofarmakoterapii i zakresu wsparcia psychospołecznego.
  2. Jeżeli jesteś w stanie samodzielnie odstawić alkohol i utrzymywać co najmniej kilkutygodniowe okresy abstynencji prawdopodobnie najlepszą formą terapii będzie leczenie ambulatoryjne, lekarz w trakcie wizyty wskaże Ci właściwe rozwiązanie.
  3. Jeżeli alkohol spożywasz przewlekle i masz trudności z jego odstawieniem potrzebujesz detoksykacji alkoholowej, która łagodzi objawy odstawienia. Alkoholowe objawy abstynencyjne trwają zwykle do siedmiu dni.
  4. W przypadku stadium chronicznego spożywania alkoholu lub częstych nawrotów pomimo leczenia, wybierz stacjonarną formę leczenia alkoholizmu. Takie programy leczenia z pobytem w ośrodku trwają zwykle 4-6 tygodni.
  5. Jeżeli zrealizowałeś już podstawowy program leczenia choroby alkoholowej, utrzymujesz abstynencję, kontynuuj terapię w formie ambulatoryjnej, zalecany okres leczenia to minimum dwa lata.

Leczenie uzależnienia od alkoholu w Warszawie, gdzie?

Warszawa posiada szeroką ofertę placówek oferujących terapię ZZA. Którą placówkę wybrać?

  1. Prywatnie czy w ramach ubezpieczenia? Część placówek posiada kontrakt z NFZ, jeżeli obecnie borykasz się z problemami finansowymi skorzystaj z ubezpieczenia, nie rozpoczynaj trzeźwego życia od długów.
  2. Postaw na profesjonalizm i doświadczenie. Sprawdź jak długo działa dana placówka, czy posiada wpis w rejestrze zakładów wykonujących działalność leczniczą. Czy zatrudnia niezbędny zespół: lekarzy psychiatrów, specjalistów terapii uzależnień, psychologów. Czy oferuje wymagane standardem metody pomocy: leczenie farmakologiczne, wsparcie psychospołeczne. W Polsce leczenie alkoholizmu oferują dziś często osoby z podstawowym wykształceniem, jedyną ich rekomendacją jest np kilka lat trzeźwości i własne uzależnienie. Zgadzamy się, ze wsparcie psychospołeczne w leczeniu choroby alkoholowej jest bardzo ważne. Można je otrzymać np w ruchach samopomocowych jak AA, jednak nie jest to leczenie.
  3. Wybierz placówkę z kompleksową ofertą. Idealny wybór to placówka posiadająca oddział detoksykacji alkoholowej, stacjonarny oddział leczenia uzależnienia od alkoholu i Poradnię Leczenia Uzależnień. W profesjonalnych ośrodkach leczenia alkoholizmu pacjent otrzyma pomoc w terapii każdego stadium ZZA. Od przerwania ciągu, poprzez detoksykację, terapię do programów rozszerzonych, zapobiegania nawrotów. Medyczne placówki oferują również leczenie schorzeń współistniejących oraz wszelkich powikłań choroby alkoholowej. Spora grupa pacjentów z uzależnieniem od alkoholu choruje również na zaburzenia nastroju, depresje, zaburzenia lękowe. Alkoholizm często prowadzi do powikłań, uszkadza wiele narządów i układów, najczęściej rozpoznajemy Nadciśnienie tętnicze, Cukrzycę, choroby trzustki i wątroby, polineuropatie. Profesjonalne placówki leczenia alkoholizmu oferują szybką diagnozę tych schorzeń oraz właściwe leczenie.
  4. Priorytet bezpieczeństwo. Niestety rynek leczenia uzależnienia od alkoholu to również wielu groźnych oszustów. Niektóre ośrodki są prowadzone przez ludzi „po technikum”, rolnicy proponują odtrucia i podają leki itd. Tzw. odtrucia alkoholowe oferowane przez urologów, anestezjologów czy wręcz ratowników czy pielęgniarki powinny wzbudzić Twoją czujność. Sprawdź kwalifikacje osób i legalność działania placówki. To nie tylko zwłoka w terapii, to realne zagrożenie życia i zdrowia. W każdym tygodniu musimy ratować pacjentów po tzw „odtruciach domowych”, zatrutych lekami, często w stanie zagrożenia życia.

Prywatna Klinika Medox oferuje leczenie alkoholizmu:

Pacjencji z reguły odczuwają lęk przed podjęciem leczenia choroby alkoholowej. Zmiana strefy komfortu, przecież dla nich alkohol był dobry na wszystko, strach przed przykrymi objawami pojawiającymi się po odstawieniu alkoholu. Boją się stygmatyzacji, uznania za alkoholika, osobę chorą, społecznie ma to nadal pejoratywne zabarwienie. Często podkreślają fakt, że nie chcą przebywać z „alkoholikami”, sami nie mają poczucia choroby. NZOZ Medox – ośrodek leczenia choroby alkoholowej minimalizuje te obawy. To dyskretnie położona w małej wsi pod Warszawą placówka, terapii poddaje się z reguły 5-9 osób. Informacje o diagnozie i leczeniu mogą pozyskać jedynie upoważnione przez pacjenta osoby. Profesjonalnie i z zaangażowaniem wykonujemy procedury detoksykacji alkoholowej, oferujemy plan wsparcia społecznego pod opieka psychologów, specjalistów terapii uzależnień. Od lat 90-tych posiadamy doświadczenie w dziedzinie farmakologicznego leczenia ZZA.

Częste pytania związane z leczeniem alkoholizmu:

Czy leczenie alkoholizmu jest płatne? W Polsce łatwo można otrzymać pomoc w ramach ubezpieczenia w NFZ, NFZ płaci również za terapię osób nieubezpieczonych w placówkach publicznych. Prywatne placówki w tym NZOZ Medox oferują szereg udogodnień i ofertę dodatkową. Decydując się na leczenie choroby alkoholowej „płatne” otrzymujesz pomoc szybciej, kompleksową, profesjonalną, z lepszymi warunkami socjalnymi, oraz bardziej homogen-ne grupy pacjentów. To ważne ponieważ niektórzy pacjenci nie rozpoczynają terapii ze względu na lęk przed „towarzystwem „na odwyku”. Często pacjenci pytają o możliwość leczenia „na kredyt”. Nigdy takiego nie oferowaliśmy. Jeżeli nie masz środków, rozumiemy, podejmij leczenie w ramach ubezpieczenia, nie zaczynaj „trzeźwego życia” od długów. Stworzyliśmy placówkę dla osób dobrze funkcjonujących. Nie ma „dobrego ośrodka leczenia choroby alkoholowej” z programem dla wszystkich. Nasz program dostosowany jest dla osób bez problemów finansowych. 

Nie wiesz jak namówić osobę bliską aby podjęła leczenie alkoholizmu, skontaktuj się z naszym zespołem terapeutycznym, chętnie Ci pomożemy.

Polecane artykuły


Detoksykacja alkoholowa

Detoksykacja alkoholowa (detoks alkoholowy, odtrucie alkoholowe)  to proces leczenia Alkoholowych

Czytaj więcej >>

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu, leki stosowane w leczeniu choroby alkoholowej współczesna

Czytaj więcej >>

Powikłania alkoholizmu

Alkohol w dużych stężeniach uważany jest za truciznę, nawet pojedynczy

Czytaj więcej >>

Diagnoza alkoholizmu

Gdy pojawiają się charakterystyczne objawy: 1. zwiększa się częstość i

Czytaj więcej >>

Ostatnio dodane artykuły

Lekarz sądowy Warszawa

Lekarz Sądowy Od 20.04.2024 r. lek. med. Waldemar Rudnicki i

Czytaj więcej >>

Badania kierowców Warszawa

Badania kierowców Warszawa Mam uprawnienia do badania kandydatów na kierowców

Czytaj więcej >>

Artur Mydlarz psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Psycholog i psychoterapeuta, certyfikowany specjalista terapii uzależnień. Kierownik OTU Medox

Czytaj więcej >>

Katarzyna Luchowska psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Katarzyna Luchowska Jestem psycholożką i specjalistką terapii uzależnień. Skończyłam studia

Czytaj więcej >>

Adam Czechowski specjalista psychoterapii uzależnień

Adam Czechowski – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień Magister pedagogiki resocjalizacyjnej,

Czytaj więcej >>